Reference aneb napsali o nás.....

ZŠ Dolní Roveň

V pátek 25. 3.  se pro I. - V. ročník uskutečnil program "Kamarádi online". Lektor  hovořil s žáky o třech důležitých tématech.Nejprve o sociálních sítích a nebezpečích, která se v nich můžou skrývat, hlavně četování s neznámými lidmi. Žáci byli informováni, že přihlášení na Facebook je možné až od 15 let. Potom hovořil o hraní počítačových her, o závislostech na hrách, o placení her přes internet. Vysvětlil žákům, jak je lehké stát se závislým na hrách a jak se tomu bránit.V poslední části svého vystoupení pohovořil o pravdivosti internetových zpráv a poradil dětem, že by si měly informace z internetu ověřovat v encyklopediích, kde jsou zprávy ověřeny.Na závěr žáci hodnotili, zda je internet nebezpečný a dozvěděli se, že nebezpečné je nesprávné užívání internetu. Člověk, který ví, jak se chovat, není internetem ohrožen, a internet se tak stává jeho dobrým pomocníkem

ZŠ Barvířská Liberec

Ve spolupráci se vzdělávací společností e-Duha jsme na naší škole ve dnech 29. - 30.11. zrealizovali sérii preventivních programů na téma rizikového chování na internetu. Pro mladší žáky byly určeny hodinové besedy Kamarádi online I (2. ročník) a Kamarádi online II. (3. -5. ročník), které jsou zaměřené na bezpečné chování v online světě (internet, počítač, počítačové hry, tablet, mobilní telefon). Přednáška byla spojená s prezentací formou obrázků a fotografií a byla doplněná o praktické aktivity dětí - ankety a diskuzní fórum. Třídní učitelé 2.stupně si mohli zvolit téma pro svou třídu a vybrali si následovně. Třídy 6.A, 6.B, 8.B a 9.A absolvovaly dvouhodinovou přednášku Závislosti online a jejich rizika. Jak název napovídá, tématem byly online závislostí - internet, online hry, sociální sítě, mobilní telefon aj. Tato beseda s prezentací byla doplněná i o praktickou část - práce s dotazníky pro diagnostiku online závislostí a na závěr následovala diskuse s dotazy. Třídy 6.C a 8.A měly dvouhodinový program nazvaný Rizika online světa, tématem bylo bezpečné chování na internetu. Jednalo se o besedu s prezentací, která upozorňuje na vybraná rizika online světa a internetových aplikací a je doplněná o skutečné případy rizikového chování. Žáci programy absolvovali se zájmem, živě se zapojovali do diskuzí a bylo vidět, že témata jsou pro ně zajímavá a přínosná. Děkujeme tímto panu lektorovi za realizaci těchto užitečných preventivních programů.

Gymnázium Třeboň

Závislosti on-line a jejich rizika

Dne 3. 4. se žáci kvinty, sexty, prvního a druhého ročníku zúčastnili besedy Závislosti online a jejich rizika.

Přednášející  zaujal hned od začátku žáky svým výborným ústním projevem, svou perfektně připravenou prezentací s jasnou a přímočarou strukturou.

Podle zpětné vazby žáků a přítomných vyučujících byla beseda velmi vydařená. Žáci ocenili zejména množství alarmujících informací (statistik), konkrétní životní příběhy lidí závislých na on-line sázení, mobilech atd., ale hlavně přesvědčivost přednášejícího plynoucí z vlastní hořké osobní zkušenosti. Mnozí hodnotili besedu jako "poučnou, pravdivou, originální, vedoucí k zamyšlení" a pro nejednoho žáka bylo přinejmenším zajímavé potkat "inteligentního člověka, který propadl závislosti". Někteří studenti si dokonce po této přednášce sami uvědomili, do jaké míry / jak moc se téma závislosti týká jich samotných.

Petra Šálková Dufková, Gymnázium Třeboň

SŠ technická a obchodní Dačice

Lektor se ve své přednášce věnoval problematice hazardu, gamblingu, hraní a sázení, závislosti na sociálních sítích a mobilu. Žáci velmi ocenili, že lektor vzdělávací společnosti e-DUHA je seznámil i se svým osobním životním příběhem.

Beseda o závislostech byla doplněna přehlednými prezentacemi, ze kterých se žáci prvních a druhých ročníků tříletých i čtyřletých oborů dozvěděli zajímavé informace o tom, jak mnohé závislosti a hráčství na sociálních sítích ovlivňují mezilidské vztahy, co jsou spouštěče hazardu a jak se projevuje "bažení" po hře.

Přednáška měla u žáků kladný ohlas, byla vedena nenásilným způsobem a upozornila na nebezpečí, která mohou žáky v životě potkat.

Věra Tomanová

Základní škola Velký Šenov

 Beseda ON-LINE ZÁVISLOSTI

Dne 16.10. si žáci 8. a 9. ročníku vyslechli besedu s tématem zaměřeným na on-line závislosti. Beseda byla dvouhodinová.
Ohlasy žáků:
- Beseda byla dobrá. Pán byl milý a hodný. Mohlo by to být častěji.
- Líbil se mi jeho příběh. Bylo fajn, že nám dával také otázky.
- Včerejší přednáška se mi líbila. Byla to zajímavá.
- Líbilo se mi, že většinu věcí vyprávěl z vlastních zkušeností.
- Bylo to moc hezké. Uměl se pobavit s námi, řekl nám něco o sobě a to se mi líbilo, že do toho zapojoval svou minulost.
- Bylo to o životě, abychom se trochu zamysleli.
- Bylo to celkem zajímavé,ale můj pohled na svět to nezmění.
- Poučná.
- Pan lektor mi byl dost sympatický. - Dozvěděla jsem se o naší generaci hodně i to, že trávíme více a více času na mobilních telefonech. Jsem ráda, že pro nás obětoval svůj čas. - Zjistil jsem, že bych měl strávit méně času na počítači. - Líbilo se mi to, protože i on si něco zažil z té přednášky. Je dobré, že konečně někdo přišel k nám na školu prezentovat o závislostech a nebezpečí internetu. 

Dušková Zdeňka

ZŠ Kounice, okr. Nymburk

Ve 4., 5., 8. a 9. třídě si lektor s dětmi povídal o tématu dnes velmi aktuálním - Závislosti online a jejich rizika.

Obě besedy byly věnovány užívání internetu, počítače, počítačových her, tabletů, mobilních telefonů. Se staršími třídami besedovat lektor o existenci online rizik pro děti a mladistvé, seznámil je s vymezením pojmů závislost a nadměrné užívání internetu, s příznaky, kterými se závislost projevuje, i s prevencí a následnou léčbou závislosti na internetu. Žáci si sami v jednoduchém dotazníku mohli zjistit, jak na tom se sklony k závislosti na internetu jsou. Lektor se s námi podělil o vlastní zkušenosti s hazardní hrou. Vysvětlil, co je to patologické hráčství, jak začíná, jak se léčí a jak ovlivňuje hráče i jeho okolí.

Pro menší děti jsme zvolili besedu Kamarádi online. Věnována byla stejné tématice - online závislosti (internet, počítač, počítačové hry, tablet, mobilní telefon aj.). Lektor vyprávěl autentické příběhy, dal dětem praktické rady a nápady v boji proti častému a nadměrnému používání internetu. V obou skupinách se lektor věnoval i informacím o kyberšikaně.

Děti samozřejmě vnímají používání internetu jako běžnou součást každého dne. Nemají pocit, že by na mobilech či počítačích trávily hodně času. Mějme ale tento čas pod kontrolou, protože hranice mezi běžným užíváním internetu a závislostí na něm je velmi tenká! Některé děti tráví opravdu hodně času mimo realitu ve virtuálním světě počítačových her a samy se ho asi jen tak nevzdají. Je na nás dospělých nabídnout jim i alternativní možnosti trávení volného času.

Základní škola Štětí

Prevence není nikdy dost, proto se také čtvrté třídy zúčastnily 17. 10. besedy  o bezpečnosti užívání internetu. Pan lektor za dětmi přijel až z jižní Moravy a pochvaloval si zájem a aktivní spolupráci ze strany dětí. Jednalo se skutečně o otevřenou diskuzi, ve které děti prezentovaly své zkušenosti a pan lektor upozorňoval na rizika "druhé strany mince", bezpečnostní zásady i zákonná omezení. Zazněla řada doporučení, na co si dát pozor, jak se chránit a neriskovat. A když jsme u těch zákonů ..... řada desetiletých čtvrťáků má svůj profil na Facebooku, ačkoliv požadavky provozovatelů této sociální sítě povolují registraci až od 13 let. Pro některé žáky a možná i pro řadu rodičů může být tato informace překvapivá. Doufejme, že děti získané poznatky budou uplatňovat v praxi a internet pro ně bude hlavně dobrým pomocníkem a ne rizikovým faktorem.
Mgr. Stanislava Honcová 

ZŠ a ZUŠ Strání

Program seznámil žáky s přehledem hlavních rizik na internetu a v online prostředí, dále s problematikou nadměrného užívání internetu, mobilních telefonů, tabletů i počítačových her a upozornil na nebezpečí závislosti na sociálních sítích. Téma je součástí minimálního preventivního programu naší školy. Přednáška byla pro žáky jistě a inspirativní a přínosem pro plánování volného času, který se dá využít lépe něž hraním počítačových her.

EDUCA Pardubice - Střední odborná škola, s.r.o.

Besedy Rizika online a Závislosti online

V rámci prevence sociálně patologických jevů se na naší škole dnes konaly besedy o rizicích a závislostech online světa.

Lektor studentům IT oboru představil typy rizik jako je online komerce, získávání a uchovávání osobních údajů online, nebezpečí nadměrného používání sociálních sítí, závislost na počítačových hrách apod. S našimi studenty velmi podrobně prodiskutoval příznaky závislostí, a jak lze rozpoznat hranici mezi závislostí a pouhým zájmem.

Pro studenty ekonomického oboru byla připravena beseda Hazard kolem nás o patologickém hráčství a rizicích tohoto jevu obzvláště pro mladé lidi. Na konkrétních příkladech gamblerů se dostalo studentům rad a doporučení, jak nepropadnout této závislosti a stadia uzdravování již pokročilého gamblerství. Z ohlasů a dotazů v průběhu besed bylo vidět, že tento preventivní vzdělávací program naše studenty zaujal a věříme, že je poučil a přiměl se zamyslet nad využíváním svého volného času na sociálních sítích a internetu. 

Základní škola Měcholupy

Ve středu 18.10. se žáci I. a II. Stupně zúčastnili besedy Kamarádi online a Rizika online. Přednášející zaujal hned od začátku žáky svým výborným ústním projevem, svou perfektně připravenou prezentací s jasnou a přímočarou strukturou. Podle zpětné vazby žáků a přítomných vyučujících byla beseda velmi vydařená. Žáci ocenili zejména množství alarmujících informací, konkrétní životní příběhy lidí závislých na on-line sázení, mobilech. Mnozí hodnotili besedu jako "poučnou, pravdivou, originální, vedoucí k zamyšlení".

Mgr. Helena Gondeková

1.ZŠ Holešov

 Lektor sedmákům ukázal na konkrétních příkladech rizika a nebezpečí, kterým je vystaven každý uživatel internetu, ty nejzávažnější rozebral jednotlivě a ukázal, jak snadné je spadnout do problému. Kromě perfektně rozebrané klasifikace rizik (komerce, násilí, sexualita, nastavení nežádoucích hodnot aj.) probral i jednotlivé aktivity českých školáků na internetu, poukázal na rozdílné činnosti mezi chlapci (hlavně hry) a děvčaty (převažuje online komunikace). Ve druhé polovině besedy ukázal, jak se závislost na internetových aktivitách projevuje, jak je možné ji u kamarádů rozeznat a jakým způsobem je možné pomoci. Na závěr si každý sám pro sebe vyplnil jednoduchý dotazník s deseti otázkami, týkajícími se činností a času stráveného na internetu. Beseda byla poučná i zajímavá, žáci poslouchali a ptali se na skutečnosti, které se jich týkaly nebo které je zajímaly, takže celé dvě hodiny rychle uběhly.  

Základní škola Mutěnice

Kamarádi online

"Kdo z vás hraje nějakou počítačovou hru na internetu?", ptá se lektor přednášky. Přihlásili se téměř všichni. Bylo tedy jasné, že preventivní program s tematikou bezpečnosti na internetu nazvaná Kamarádi on-line je určena právě pro tyto zúčastněné žáky, tedy žáky obou pátých tříd. Přednášející začínající uživatele internetu začal postupně seznamovat s možnými riziky, která na ně ve světě velkých lákadel a zdánlivě neomezených možností číhají. Zazněly dnes velmi aktuální pojmy jako kyberšikana, kybergrooming. Ve školním promítacím sále panovala příznivá tvůrčí atmosféra. Poměrně účinné byly příklady ze života, které uváděl přednášející. Žáci pozorně naslouchali a aktivně spolupracovali. Dokázali dokonce přispět vlastními, bohužel již negativními zkušenostmi. Takže se nakonec společnými silami dobrali výsledku, jak bezpečně se na internetu chovat.

Dalším velkým tématem programu byla závislost na internetu. Děti si mohly pomocí jednoduchých otázek vyzkoušet, jak taková závislost vypadá, případně zda již nejsou v rizikové skupině.

Závěrem tedy můžeme konstatovat, že úvodní preventivní program pro začínající uživatele internetu se setkal s příznivým ohlasem. Přínosné určitě bude v tomto vzdělávání pokračovat.

Mgr. Pavlína Lacinová

Základní škola Maleč

Že můžeme přijít o soukromí, že co sdělujeme na internetu, nemůžeme ve většině případů vzít zpět, že může kdokoli zhlédnout, či dokonce zneužít naši fotografii, že zkrátka s velkým přínosem internetu přichází i jeho rizika, která ignorujeme nebo si je dost dobře neuvědomujeme, tak to byla témata, jež žákům připomněl a srozumitelnou formou na mnohých příkladech doložil lektror programu v pátek 23. 2. Podle zpětné reakce žáků byla jeho přednáška "přínosná, přinesla nové informace a vedla k zamyšlení".

ZŠ Tlumačov

Hodnocení besedy Hazard kolem nás

Dne 16.11.2016 se na naší škole uskutečnila v rámci primární prevence sociálně-patologických jevů beseda Hazard kolem nás. Přednášející seznámil žáky se svým životním příběhem ve smyslu ,,jak snadné je propadnout gamblingu pod vlivem psychické zátěže''. Dokázal dobře převást problematiku psychické zátěže i na děti různých věkových skupin. Žáci dobře komunikovali a reagovali, aktivně spolupracovali. Vzhledem k tomu, že někteří se s problematikou sázení již sami setkali, byl program přínosný a dobře vedený.   

Mgr. Šárka Matukíková, VP a ŠMP  ZŠ Tlumačov

ZŠ Dřevohostice

Beseda - Hazard;  Beseda byla zaměřena na seznámení žáků s problematikou a ohrožením patologickým hráčstvím. Přednášející mluvil o různých druzích "gamblerství", o některých jako je sázení, i z vlastní zkušenosti. Žáci měli možnost vstupovat do diskuze a pokládat doplňující otázky, které je v této oblasti zajímaly. Někteří uváděli i příklady, o nichž ví ze svého okolí či od kamarádů a zamýšleli se společně nad možnými řešeními dané situace.

ZŠ Trávníky Vsetín

Pan lektor ve své přednášce pro žáky 7. - 9. ročníku se věnoval aktuální tématice - hazardu, gamblingu, hraní a sázení. Jeho beseda byla doplněna přehlednými prezentacemi, ze kterých se žáci dozvěděli nejen překvapivé informace o počtu kasin v České republice, ale zaujaly je také životní příběhy skutečných hráčů, gamblerů a sázkařů závislých na této činnosti. Pan Hanák uměl poutavým způsoben žákům přiblížit, jak přemýšlí mozek gamblera, vysvětlil jim, co je a co není hazard, jak patologické hráčsví ovlivňuje mezilidské vztahy, co jsou spouštěče hazardu a jak funguje bažení po hře. Beseda byla o to zajímavější, že lektor má sám s gamblingem a se závislostí na sázení osobní zkušenosti.

Mgr. Radana Vařejková, školní metodik prevence

Střední průmyslová škola Zlín

Vážený pane lektore společnosti eDUHA, 

Rád bych Vám poděkoval za besedu Hazard kolem nás, kterou jste pro žáky připravil. Velmi oceňuji, že otevřeně hovoříte na toto téma a uvádíte konkrétní příklady. Pro studenty je to velkým přínosem, protože Vaše beseda je věnovaná aktuální tématice. Oceňujeme tento preventivní program a rádi bychom jej zařadili jako pravidelnou besedu v rámci primární prevence sociáoně-patologických jevů. 

Ing. Radomír Nedbal, ředitel SPŠZlín

Základní škola Píšť

Pro děti bylo připravena prezentace o různých závislostech, které spojuje jedno základní slovo, a to "online". Lektor nejprve děti seznámil, jak se vůbec k této činnosti dostal. Vyprávěl svůj životní příběh, kvůli kterého se teď nebojí mluvit o těchto závislostech. Můžeme říct, že problémy s netholismem (závislost na pc) už se dotýká naší populace, a proto je dobré znát co nejvíce informací. Na besedě padla různá slovní spojení. Některá se mi velice líbila, jako například: jsme počítačoví domorodci, už nemůžeme mluvit, že je z nás někdo offline - jsme online lidé.....Myslím si, že pan přednášející ukázal i tu špatnou stranu moderní technologie, kterou si mnohdy neuvědomujeme.....